Timp liber

Prima seară de Neversea Kapital a ținut treji și bucureștenii din apropiere

A debutat prima ediție a Festivalului Neversea Kapital, iar pe parcursul a încă două zile, participanții se bucură de concertele organizate. Totuși, nu doar aceștia își ascultă artiștii preferați, ci și locuitorii din apropierea Arenei Naționale, unde se desfășoară evenimentul în acest weekend. Bucureștenii au început să-și exprime nemulțumirea cu privire la muzica tare provenită de la Neversea Kapital.

Primele impresii despre festival au fost împărtășite de bucureștenii care nu au fost prezenți la Neversea Kapital, dar au avut parte de muzica acestuia în propriile locuințe. Un festival de muzică în oraș nu înseamnă doar distracție, ci și provocări pentru cei care locuiesc în apropierea zonei de concerte.

De ieri seară, a început prima ediție a Festivalului Neversea Kapital, iar concertele vor continua și astăzi și mâine. Muzica nu se aude doar pe scena de la Arena Națională, ci și în împrejurimile stadionului.

O bucureșteancă, care nu era la curent cu organizarea festivalului, a postat pe grupul de Facebook „Cetățean Sector 3” pentru a întreba de unde provine muzica atât de tare, care se auzea în apropierea parcului IOR. Mesajul ei a fost:

„Care stați pe lângă IOR: de unde se aude muzica asta atât de tare și la ora asta? E vreun eveniment de interes pentru zeci de blocuri?”

În comentariile postării, alți bucureșteni au lămurit-o că se desfășoară Neversea Kapital, iar muzica va continua până luni dimineața, în jurul orei 07:00. Evident, nu a fost singura persoană care, deși nu locuiește exact lângă Arena Națională, a auzit concertele până în apartamentul ei. Alți internauți au menționat că și ei au avut parte de muzica festivalului toată noaptea. Unii au sugerat să se facă reclamații la poliție din cauza gălăgiei.

Câteva dintre comentarii au fost:

  • „Eu stau la Sălăjan. Și aici s-a auzit! Bieții oameni care stau chiar acolo lângă stadion.”
  • „Dar dacă am suna toți, toată noaptea la 112 să reclamăm? Parcă după 23 nu trebuia să se mai facă gălăgie. La mare, după 23, terasele dau muzica la minim.”
  • „Crunt! Să fie în baftă ăluia care a dat autorizația pentru așa eveniment în oraș! Stăm fix lângă stadion și nu am dormit deloc.”
  • „Se aude bubuit de tobe și în Vitan.”

Evenimentele de acest tip generează nu doar distracție, ci și disconfort pentru locuitorii din apropiere, iar reacțiile acestora reflectă impactul pe care festivalurile îl au asupra vieții de zi cu zi în oraș.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul b365.ro și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și