Recital extraordinar al pianistei Alexandra Silocea la Ateneul Român, în cadrul Festivalului Silvia Șerbescu

Pianista franco-română Alexandra Silocea, o artistă cu o carieră internațională remarcabilă și curatoare de experiențe muzicale, va susține un concert la Ateneul Român marți, 14 octombrie, începând cu ora 19:00, în cadrul Festivalului Silvia Șerbescu.
Tânăra artistă și-a completat formarea la Paris, avându-l ca mentor pe un discipol al Silviei Șerbescu. La Ateneul Român, Alexandra Silocea va prezenta un program special dedicat compozitorilor austrieci, marcând bicentenarul lui Johann Strauss, interpretând la un pian Bösendorfer 280 Vienna Concert.
Seara va fi îmbogățită prin interludii literare, care vor include fragmente inspirate din corespondența și viața Silviei Șerbescu, recitate de actrița Natalia Cebanu, pe un scenariu scris de Mihai Ivașcu.
Cine este Alexandra Silocea
Stabilită în prezent la Viena, pianista Alexandra Silocea creează experiențe muzicale care depășesc formatul tradițional, concepute ca punți între trecut și prezent, între muzică și alte forme de artă, dar mai ales între artist și public. Proiectele sale muzicale interdisciplinare au fost prezentate în colaborare cu instituții prestigioase, precum National Gallery London, Heidi Horten Collection sau Kunsthistorisches Museum din Viena.
Alexandra Silocea a concertat în săli de renume mondial, cum ar fi Musikverein Wien, Carnegie Hall, Royal Festival Hall și Wigmore Hall, alături de orchestre de prestigiu, precum London Philharmonic Orchestra, Bamberg Symphony și Orchestra Radiodifuziunii din Berlin, sub bagheta unor dirijori de renume, precum Vladimir Jurowski, Jakub Hrůša sau Roderick Cox.
De asemenea, artista a extins conversațiile artistice dincolo de scenă, colaborând cu instituții precum Wien Museum, Belvedere și Schönberg Center.
Festivalul Silvia Șerbescu
Festivalul, dedicat memoriei primei pianiste din România recunoscută internațional pe marile scene ale lumii, nu este doar o celebrare a excelenței muzicale, ci și un proiect cu deschidere socială și educațională. Conform organizatorilor, minimum 10% din locurile disponibile la evenimente sunt oferite gratuit persoanelor cu dizabilități, beneficiarilor din centre sociale și elevilor de la liceele de muzică, asigurând astfel accesibilitatea artei și patrimoniului pentru toți.
Preludiul festivalului a inclus un prim recital susținut de Alexandra Silocea la Casa Vintilă Brătianu, sub egida Festivalului Internațional George Enescu. Evenimentul de deschidere, o serată culturală, va avea loc pe 10 octombrie, la Plan 4, o bijuterie arhitecturală recent restaurată, având în prim-plan Cvartetul #Aiciastat și corul „Mugurașii” din Călărași.
Parte a programului național Cantus Mundi, momentul corului va aduce pe scenă copii din medii defavorizate, într-un demers de incluziune culturală. De asemenea, va fi inaugurată o expoziție multimedia dedicată Silviei Șerbescu, care va include fotografii de arhivă, scrisori, documente inedite și o instalație de realitate augmentată semnată de Ioana Nicoară și Sergiu Negulici, expoziția fiind deschisă între 11 și 19 octombrie.
Atmosfera de salon interbelic va fi recreată și pe 12 octombrie la Casa Memorială Alexandru Țipoia, precum și pe 18 octombrie la Palatul Cesianu-Racoviță. Festivalul va continua pe 16 octombrie cu un concert omagial în memoria Silviei Șerbescu, în Sala George Enescu a Universității Naționale de Muzică din București, cu Orchestra Inginerilor „Petru Ghenghea” dirijată de Andrei Iliescu, iar pe 19 octombrie, publicul va fi invitat la un tur ghidat pe urmele Silviei Șerbescu prin cartierele istorice ale capitalei.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul buletin.de și poate fi vizualizată direct aici.