Metoda USR continuă la Capitală: strada problemă din Sectorul 3 închisă rapid, fără alte soluții


Invitat la interviurile DC News, primarul Sectorului 3 a povestit cum, în stilul caracteristic, PMB-ul, în loc să vină cu o soluție pentru locuitorii din zonă, a ridicat din umeri: „Soluția e ca Primăria Generală să reglementeze urbanistic Bucureștiul. Noi, chiar dacă vrem să expropriem, nu avem documentație de urbanism. Planul Urbanistic General e din secolul trecut. Localitățile din jurul Bucureștiului au plan urbanistic, Bucureștiul nu are. Pe normativ, într-adevăr, țevile nu pot fi sub stradă. Și ce trebuie să muți? Strada sau țevile? Înainte de a răspunde, trebuie să ai unde. Noi nu doar că nu am avut dialog cu Primăria Generală, ci am fost blocați oriunde au putut să ne blocheze, cu excepția pasajelor de pe Pallady, unde nu ne-au blocat”, a declarat edilul.
Transgaz a aprobat tacit
Primarul sectorului 3 a continuat să pună în context și felul în care s-a ajuns în această situație și haosul administrativ de la nivelul Transgaz. „N-a zis nimic Transgaz când circulau utilajele grele pe traversele de beton. Acum, părerea mea e că am ajutat, în sensul în care sunt protejate mai bine acum decât atunci. În orice caz, era normal să oprim mizeria de acolo. Cei care intrau în zonă veneau cu noroi pe roți până la Piața Unirii”, a adăugat el.

Vid legislativ periculos
Problema este că normativul spune că țeava de gaz poate traversa strada, dar nu poate fi de-a lungul ei, așa cum s-ar întâmpla pe strada asfaltată de Primăria Sectorului 3, pe o porțiune de 100–200 de metri.
Primarul sectorului 3 a mai punctat și că nici măcar distribuitorul de gaz nu știe exact cum și unde este poziționată țeava de gaz. „Țeava poate fi sub stradă sau nu, nici dânșii nu știu exact, dar există riscul să fie sub stradă (…) Astăzi se va închide strada, iar tot astăzi terminăm de asfaltat o altă stradă care să preia traficul de pe strada pe care o va închide. Această a doua stradă era cu lucrări, pentru că Primăria bagă canalizare.”
„Ceea ce a făcut Primăria Sectorului 3 a fost să modernizeze o stradă care exista de 7–8 ani. A existat comunicare cu Transgaz înainte. Li s-a spus să limiteze tonajul. Au făcut-o. Cei care ar fi intervenit însă pentru închiderea străzii sunt cei din prefectură”, a mai adăugat edilul.
În cadrul emisiunii, primarul Sectorului 3 a mai abordat numeroase teme legate de dezvoltarea sectorului, pe cine susține la Primăria Capitalei sau planul pentru implementarea durabilă a colectării selective în Sectorul 3. Întreaga emisiune poate fi urmărită aici – https://youtu.be/NnRYgQxIXbY
To provide the best experiences, we and our partners use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us and our partners to process personal data such as browsing behavior or unique IDs on this site and show (non-) personalized ads. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Click below to consent to the above or make granular choices. Your choices will be applied to this site only. You can change your settings at any time, including withdrawing your consent, by using the toggles on the Cookie Policy, or by clicking on the manage consent button at the bottom of the screen.