Exclusiv

Metoda USR continuă la Capitală: strada problemă din Sectorul 3 închisă rapid, fără alte soluții

Scandalul străzii aflate în apropierea unei conducte importante de gaze din Sectorul 3 a avut azi un sfârșit în stilul caracteristic al administrației generale – s-a luat o măsură intempestivă, ce dă bine în presă, dar care lasă fără soluții locuitorii din zonă – strada va fi închisă, iar rezolvările momentan nu se găsesc.

Invitat la interviurile DC News, primarul Sectorului 3 a povestit cum, în stilul caracteristic, PMB-ul, în loc să vină cu o soluție pentru locuitorii din zonă, a ridicat din umeri: „Soluția e ca Primăria Generală să reglementeze urbanistic Bucureștiul. Noi, chiar dacă vrem să expropriem, nu avem documentație de urbanism. Planul Urbanistic General e din secolul trecut. Localitățile din jurul Bucureștiului au plan urbanistic, Bucureștiul nu are. Pe normativ, într-adevăr, țevile nu pot fi sub stradă. Și ce trebuie să muți? Strada sau țevile? Înainte de a răspunde, trebuie să ai unde. Noi nu doar că nu am avut dialog cu Primăria Generală, ci am fost blocați oriunde au putut să ne blocheze, cu excepția pasajelor de pe Pallady, unde nu ne-au blocat”, a declarat edilul.

Transgaz a aprobat tacit

Primarul sectorului 3 a continuat să pună în context și felul în care s-a ajuns în această situație și haosul administrativ de la nivelul Transgaz. „N-a zis nimic Transgaz când circulau utilajele grele pe traversele de beton. Acum, părerea mea e că am ajutat, în sensul în care sunt protejate mai bine acum decât atunci. În orice caz, era normal să oprim mizeria de acolo. Cei care intrau în zonă veneau cu noroi pe roți până la Piața Unirii”, a adăugat el.

Vid legislativ periculos

Problema este că normativul spune că țeava de gaz poate traversa strada, dar nu poate fi de-a lungul ei, așa cum s-ar întâmpla pe strada asfaltată de Primăria Sectorului 3, pe o porțiune de 100–200 de metri.

Primarul sectorului 3 a mai punctat și că nici măcar distribuitorul de gaz nu știe exact cum și unde este poziționată țeava de gaz. „Țeava poate fi sub stradă sau nu, nici dânșii nu știu exact, dar există riscul să fie sub stradă (…) Astăzi se va închide strada, iar tot astăzi terminăm de asfaltat o altă stradă care să preia traficul de pe strada pe care o va închide. Această a doua stradă era cu lucrări, pentru că Primăria bagă canalizare.”

„Ceea ce a făcut Primăria Sectorului 3 a fost să modernizeze o stradă care exista de 7–8 ani. A existat comunicare cu Transgaz înainte. Li s-a spus să limiteze tonajul. Au făcut-o. Cei care ar fi intervenit însă pentru închiderea străzii sunt cei din prefectură”, a mai adăugat edilul.

În cadrul emisiunii, primarul Sectorului 3 a mai abordat numeroase teme legate de dezvoltarea sectorului, pe cine susține la Primăria Capitalei sau planul pentru implementarea durabilă a colectării selective în Sectorul 3. Întreaga emisiune poate fi urmărită aici – https://youtu.be/NnRYgQxIXbY

Citește și