VIDEO | Rareș Hopincă explică bucureștenilor problemele cu containerele pentru colectarea selectivă


Primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, a oferit recent explicații bucureștenilor cu privire la nefuncționarea containerelor destinate colectării selective a deșeurilor. Edilul a subliniat că situația este rezultatul acțiunilor fostei administrații, care a montat aceste containere fără a desemna un operator de salubrizare responsabil pentru ridicarea deșeurilor.
În cadrul unei sesiuni interactive de întrebări și răspunsuri pe pagina sa de Facebook, primarul a fost întrebat de un cetățean despre starea containerelor metalice amplasate în Sectorul 2. Acesta a semnalat că:
„Curățenie pe când? Containerele metalice puse pentru colectarea selectivă nu sunt golite niciodată! Este o mizerie de nedescris.”
Rareș Hopincă a explicat că aceste containere au fost instalate înainte de preluarea mandatului său, fără un contract în vigoare pentru ridicarea deșeurilor. El a adăugat că:
„Containerele pentru colectare separată au început să fie montate, dar vor fi deservite și operate după desemnarea prin licitație a unui nou operator de salubrizare.”
Primarul a menționat că proiectul a fost inițiat de vechea administrație prin Proiectul Operațional de Infrastructură Mare (POIM). Conform acestui proiect, autoritățile sunt obligate să organizeze o licitație pentru serviciul de colectare a deșeurilor. Odată ce noul contract va fi atribuit, containerele metalice vor putea fi utilizate corespunzător.
Deși aceste containere nu sunt funcționale în prezent, primarul a asigurat locuitorii că echipele de salubrizare vor interveni pentru a ridica deșeurile din zonele respective. Până la finalizarea contractului, containerele vor fi sigilate:
„Până la desemnarea unui nou operator de salubrizare, colectarea separată a deșeurilor se face pe 2 fracții, la fel ca până acum, pe infrastructura deja existentă.”
Rareș Hopincă a abordat și plângerile cetățenilor referitoare la amplasarea containerelor, care au fost considerate inadecvate, fie din cauza proximității față de feronerie, fie din cauza blocării accesului. Primarul a declarat că:
„Știu că în unele locuri amplasarea lor a stârnit nemulțumiri. Acolo unde apar astfel de situații, intervenim punctual, discutăm cu locatarii și, acolo unde este justificat și posibil, relocăm containerele.”
Astfel, se va căuta o soluție pentru a îmbunătăți situația și a răspunde nevoilor comunității.
To provide the best experiences, we and our partners use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us and our partners to process personal data such as browsing behavior or unique IDs on this site and show (non-) personalized ads. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Click below to consent to the above or make granular choices. Your choices will be applied to this site only. You can change your settings at any time, including withdrawing your consent, by using the toggles on the Cookie Policy, or by clicking on the manage consent button at the bottom of the screen.