Politica

Proteste la București, luni. Ies angajații din Sănătate și Educație

Angajații din domeniile Sănătății și Educației se pregătesc să organizeze un protest luni, în fața Parlamentului, ca reacție la măsurile fiscale propuse de Guvern. Acțiunea va avea loc între orele 11.00 și 13.00, în Parcul Izvor, unde Federația Sanitas se va alătura altor federații sindicale din sectorul bugetar.

„Protestăm împotriva măsurilor de austeritate care afectează membrii noștri! Acesta este doar începutul”, au declarat reprezentanții Federației Sanitas.

De asemenea, sindicaliștii din Educație vor fi prezenți la Parlament pentru a-și exprima nemulțumirile față de aceste măsuri fiscale. Președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Simion Hăncescu, a subliniat importanța acestui protest, având în vedere că Guvernul va angaja răspunderea în fața Parlamentului.

„Era programat protestul la Guvern, dar am obținut aprobată și pentru Parlament. Este firesc să fim aici luni. Dacă lucrurile continuă în acest fel, deschiderea anului școlar pe 8 septembrie ar putea avea loc în stradă, atât în București, cât și în alte orașe din România”, a afirmat Hăncescu.

În ceea ce privește reacțiile viitoare ale angajaților din Sănătate și Educație, Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, a menționat că se vor discuta măsurile de protest ce pot fi adoptate. Acesta a subliniat că, deși a fost semnat contractul colectiv de muncă, protestele rămân o opțiune viabilă.

„Ne pregătim pentru începutul anului școlar. La 1 septembrie, vom decide împreună cu colegii noștri ce măsuri de protest vor fi implementate, inclusiv posibilitatea unei greve generale”, a adăugat Nistor.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul buletin.de și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și