Bucuresti

Progresul lucrărilor de reabilitare a tramvaiului pe bulevardul Expoziției

Primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a anunțat recent că lucrările de reabilitare a liniei de tramvai de pe bulevardul Expoziției, precum și pe străzile adiacente, au atins un stadiu de 30%. Acesta a menționat că constructorul a demarat lucrările de suprastructură, iar în ultimele zile au fost efectuate primele lucrări de sudură a șinei.

Pe 23 iunie, Bujduveanu a comunicat despre o investiție semnificativă de peste 105 milioane de euro destinată deblocării traficului din zona Dimitrie Pompeiu. El a subliniat că studiul de fezabilitate a fost finalizat, iar după aprobarea în Consiliul General al Municipiului București, va fi lansată licitația pentru proiectare și execuție.

„Pornim o investiţie esenţială pentru deblocarea traficului din Capitală-Dimitrie Pompeiu. Ştiu că vreţi soluţii eficiente pentru fluidizarea traficului. Zi de zi, văd cât de mult ne afectează traficul din Bucureşti. Tocmai de aceea, lucrez la un proiect în care cred cu adevărat: reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Şoseaua Pipera. Este unul dintre cele mai complexe şi importante demersuri de infrastructură urbană în care m-am implicat până acum”

Proiectul de reabilitare include:

  • Lărgirea bulevardului Dimitrie Pompeiu
  • Extinderea rețelei de tramvai și conectarea liniilor 16 și 36 la linia 5, cu un nou traseu către bulevardul Barbu Văcărescu
  • Construirea unui nou drum care leagă șoseaua Pipera, bulevardul Dimitrie Pompeiu și strada Fabrica de Glucoză
  • O pasarelă pietonală hobanată, care să traverseze în siguranță infrastructura rutieră și linia de tramvai

„Obiectivul nu este doar să fluidizăm traficul, ci să creăm un spaţiu urban în care metroul, tramvaiul, bicicleta şi mersul pe jos să se completeze armonios. Îmi doresc o zonă sigură, conectată şi modernă”

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul adevarul.ro și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și