Chioșc desființat în Colentina după plângeri din cartier


Dacă treceai pe la Colentina și aveai senzația că un chioșc ocupă mai mult spațiu decât ar trebui, nu erai singurul. Mai mulți locuitori din zonă au semnalat că respectivul chioșc ocupa abuziv spațiul public, iar primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, a trecut la acțiune.
După verificări, chioșcul a fost desființat. Hopincă a anunțat că administrația înseamnă să asculți comunitatea și să repari nedrepțile, fie că sunt mai vechi sau mai noi. Mesajul e clar: pas cu pas, spațiile ocupate nelegal se eliberează și se redau bucureștenilor.
Ce urmează? Primăria Sectorului 2 se gândește să amenajeze o zonă de odihnă sau un spațiu pietonal pe locul rămas liber, dar nu înainte de a se consulta cu oamenii din cartier. Adică exact cum ar trebui să funcționeze lucrurile: demolezi ce nu trebuie să fie acolo, apoi întrebi locuitorii ce ar vrea să vadă în locul respectiv.
E un exemplu mic, dar concret, de cum administrația locală poate răspunde direct la nemulțumirile cetățenilor. Colentina câștigă un pic de spațiu public înapoi, iar restul Bucureștiului ia notițe.
To provide the best experiences, we and our partners use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us and our partners to process personal data such as browsing behavior or unique IDs on this site and show (non-) personalized ads. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Click below to consent to the above or make granular choices. Your choices will be applied to this site only. You can change your settings at any time, including withdrawing your consent, by using the toggles on the Cookie Policy, or by clicking on the manage consent button at the bottom of the screen.